British American Tobacco Polska Trading Sp. z o.o.

Augustów to miasto atrakcyjne
o każdej porze roku

 

Latem korzystamy z uroków mieszkania w uzdrowisku nad jeziorami,
zimą chętnie wybieramy się na biegówki, kuligi w Puszczy Augustowskiej
czy korzystamy z pobliskich wyciągów narciarskich…

Augustów liczy sobie około 30 tysięcy mieszkańców. To uzdrowisko w samym sercu Pojezierza Augustowskiego, którego historia sięga XVI wieku i czasów króla Zygmunta Augusta. W granicach administracyjnych miasta leży 7 jezior, których brzegi porasta las.

Sport i wypoczynek

Augustów to kurort letni położony na Pojezierzu Augustowskim
Mieszkańcy innych miast Polski mają nam czego zazdrościć! Nasze miasto stanowi turystyczne serce Pojezierza Augustowskiego: otoczone licznymi jeziorami i lasami, co roku przyciąga dziesiątki tysięcy kuracjuszy z całego kraju. Tu nie tylko w wakacje możesz pływać kajakiem, żeglować, wędkować, jeździć konno, spacerować i urządzać wycieczki do pobliskich ostoi leśnych i atrakcji turystycznych.

Stolica sportów wodnych
Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne… to tylko kilka z wielu jezior okalających miasto. Latem możesz tu spróbować nawet tych mniej popularnych sportów wodnych, jak chociażby windsurfing na jeziorze Necko, a w przerwach opalać się na urokliwym molo, słuchając dobrej muzyki.

Wyciąg nart wodnych
Z przyjemnością zapraszamy gości z całego kraju do pierwszego w Polsce wyciągu do jazdy na nartach wodnych! Wyciąg ma długość aż 740 m i pozwala rozwinąć prędkość do 60 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób. Co roku, na obiekt staje się areną wielu imprez sportowych, jak m. in. Wodny Slalom Gwiazd z Trójką czy Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym.

Nurkowanie
Pojezierze Augustowskie daje unikalną możliwość nurkowania w charakterystycznych rynnowych jeziorach. W okresie zimowym śmiałkowie mogą spróbować także nurkowania podlodowego. Swoją intrygującą dla nurków rzeźbę i florę tutejsze jeziora zawdzięczają ostatnim zlodowaceniom, które nadały im nietypowe kształty i wyjątkowy mikroklimat.

Narty i Snowboard
Około 40 km dzieli Augustów od kompleksu wyciągów Szelment, położonego w pobliżu Suwałk. Znajdziesz tu alternatywę dla spędzania czasu wolnego w zimie: dobrze utrzymane, dośnieżane stoki o różnych stopniach trudności (włącznie z czarną trasą), wyciągi narciarskie, wypożyczalnia sprzętu i baza wypoczynkowa – to widok niecodzienny w północnej części Polski i przyciągający narciarzy nawet z pobliskiej Litwy.

Rozrywka

Zaskoczy Cię „Pływanie na byle czym”. 
Co roku latem Augustów gości imprezę „Pływanie na Byle Czym”. W imprezie liczy się dobra zabawa i pomysły na szalone wehikuły, w których załogi mają za zadanie przepłynąć chociaż kilka metrów na jeziorze – ale za to w niepowtarzalnych kreacjach i stylu.

Kolejka wąskotorowa i klasztor
Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć, jest kolejka wąskotorowa poprowadzona w lesie w pobliżu jeziora Wigry. W okolicy koniecznie należy odwiedzić zabytkowy Klasztor Kamedułów

Podróże po świecie bez ruszania się z domu
Augustowski Klub Podróżnika organizuje cykliczne spotkania z ludźmi, którzy w stanie pokoju lub wojny, upale i mrozie, przemierzyli znaczną część kuli ziemskiej, aby dotrzeć do najbardziej egzotycznych miejsc na ziemi. Mieszkańcy zwiedzają świat, bez ruszania się z Augustowa!

Kino
W Augustowie znajduje się sympatyczne kino, a w nim nie tylko filmy, ale też…koncerty i występy gościnne grup teatralnych. Dżdżyste, jesienne wieczory warto spędzić oglądając dobry film.

Wycieczki do Wilna i nad morze
Z Augustowa do Wilna już tylko rzut kamieniem! Warto wybrać się tam samochodem, albo z wycieczką. Nie tak daleko leży też słynna Kłajpeda i Pałanga – litewskie miejscowości turystyczne położone nad Morzem Bałtyckim. Można oczywiście zakosztować litewskich przysmaków, takich jak koldunai czy… wędzone uszy wieprzowe!

Aquapark i sztuczny stok narciarski w Druskiennikach
Około 50 km od granicy z Polską znajduje się historyczna i najbardziej popularna litewska miejscowość wypoczynkowa: Druskienniki. Dzisiaj znajduje się tu nie tylko nowoczesny, ogromny park wodny z kilkudziesięcioma saunami, SPA i zjeżdżalniami, ale także całoroczny stok narciarski o długości blisko 500 m urządzony… pod dachem!

Staroobrzędowcy i … „banie” 
Tego nie znajdziecie w pozostałych regionach Polski: banie, czyli tradycyjne drewniane sauny z piecami opalanymi drewnem, położone nad brzegami jezior, rzek i nad Kanałem Augustowskim. Zwyczaj korzystania z bani przywędrował w te strony wraz ze staroobrzędowcami w XVII wieku, czyli ludnością prawosławną pochodzenia rosyjskiego. Do dziś można podziwiać też architekturę chat staroobrzędowców w Wodziłkach czy Gabowych Grądach.